Home
Okres zimy to tradycyjny czas na ekstremalne wspinanie w Anglii – niższe temperatury polepszają tarcie poprawiając przyczepność tak niezbędną podczas jakże technicznego wspinania w słynnym gricie…
I tak też miejscowi wspinacze zaczęli wykorzystywać efektywnie dobre warunki. Na początku grudniaDan Varian przechodzi Careless Torque 8A na „Plantacji” w Stanage w swoim stylu, czyli jako highballa. Zaś tuż przed świętami poprawiają po nim Ben Bransby i James McHaffie.

Careless Torque jest jedną z piękniejszych i imponujących linii w gritstach, a została wytyczona w 1987 roku przez niesamowitego Rona Fawcetta i wyceniona w tradycyjnej brytyjskiej skali na E6 7a. Obecnie, mający około 10 przejść, pasaż ukonstytuował się jako highball pokonywany ground-up (czyli bez patentowania na wędkę).

Kilka miesięcy temu Careless Torque, był obiektem małej etycznej dyskusji przetaczającej się przez brytyjskie fora, a to za sprawą „nadmiernego omagnezjowania”, które może być źle odbierane przez licznych turystów i władze parku. Pomimo że w żaden sposób nie niszczy to fizycznie skały, a jedynie powoduje negatywne estetyczne wrażenia – może w opinii wspinaczy prowadzić do niepotrzebnych zatargów z „nie-wspinającymi się użytkownikami” Peak District. Co ciekawe nieomal cała „wina” spadła na zagranicznych i przyjezdnych gości pałających chęcią wspinania w słynnym rejonie ;)


James McHaffie na Careless Torque (fot. Keith Sharples)

Tymczasem ostatnie święta Bożego Narodzenia sprawiły małą niespodziankę… Zima dziesięciolecia (jeśli nawet nie stulecia) na Wyspach Brytyjskich zaskoczyła nie tylko drogowców, ale i poniekąd tradowych wspinaczy w gritstone – choć trzeba przyznać, że ci ostatni o wiele szybciej wyszli z szoku i sprawnie wykorzystali nadarzającą się okazję do posiekania lodów dziabami! W Kinder Downfall w sercu Peak District, zcięło wyjątkowo dobrze miejscowy wodospad, dzięki czemu możliwe stało się lodowo-mixtowe prowadzenie kilku dróg do 40 metrów wysokości.

Kinder Downfall (fot. colk1000)
Reklamy
Posted in: UncategorizedMożliwość komentowania Mrożące krew wieści z gritów! została wyłączona