Home
Niniejszy tekst jest uzupełnieniem informacji zawartych w artykule „Portugalia na dwa głosy”, który ukazał się we wrześniowych Górach (184)
Galeria

Nie wszystkie zdjęcia (co jest oczywiste), znajdujące się w naszym posiadaniu, znalazły się w tradycyjno-papierowym wydaniu Gór – niemniej kilka z nich może wprowadzić Was w klimaty portugalskie

Podróż

Nie jest Portugalia zbyt częstym celem dla tanich linii lotniczych operujących z Polski. Pozostają czartery, przelot do któregoś z miast Hiszpanii lub podróż samochodem. Godną polecenia alternatywą są linie Easyjet latające z Berlina do Lisbony oraz Madrytu i Malagi, które też stanowią opcję lotu z możliwością zahaczenia o hiszpańskie rejony. Inne możliwości zapewnia AirBerlin operujący z Berlina, Drezna i Wiednia.

www.easyjet.com
www.airberlin.com

Oczywiście w poszukiwaniu dogodnych lotów można też skorzystać z wyszukiwarek łączących oferty licznych przewoźników – nie tylko tych tzw. tanich – niemniej często się zdarza trafić na promocję w dość przystępnej cenie. Zaletą jest także możliwość zabrania większego bagażu bez „kosmicznych” dopłat. Warto też zwrócić uwagę, że oferty w większości wypadków wymagają międzylądowań i łączenia lotów:

www.sky4fly.net
www.taniebiletylotnicze.net.pl

Komunikacja

O ile transport publiczny jest możliwy, o tyle nie jest on ściśle dostosowany do potrzeb wspinaczy. Rozsądną alternatywą (może nie pod względem finansowym, choć nigdzie w Europie nie ma tak tanio) jest wynajęcie auta. Z doświadczenia mogę polecić Autoeurope – jest to operator, który prezentuje zbiorczą ofertę nieomal wszystkich wypożyczalni i co najważniejsze w niższych cenach niż bezpośrednio oferują poszczególne firmy.

www.autoeurope.pl

Rozkład jazdy pociągów jest dostępny w języku angielskim na stronie:

www.cp.pt

Zaś z połączeniami autokarowymi można zapoznać się po portugalsku na:

www.rede-expressos.pt/

Zaopatrzenie i noclegi

Planując podróż warto sprawdzić, kiedy rozpoczyna się sezon turystyczny – znacznie niższe ceny są poza nim. Sama baza noclegowa jest bogata i szeroka. Pod koniec kwietnia nie mieliśmy żadnych problemów z dostaniem pokoju – przy czym zwrócić należy uwagę na weekendy, w rejonie Lisbony – bo wtedy bez rezerwacji mogą wystąpić jakieś problemy.

Przy wyborze konkretnego miejsca może okazać się pomocna witryna zawierająca liczne recenzje i zdjęcia miejsc oferujących noclegi:

www.tripadvisor.co.uk

Sklepy i restauracje… hm… to przecież Europa, a zatem wygląda to podobnie jak w innych krajach – przy czym ceny wydają się być niższe niż w sąsiedniej Hiszpanii, a porcje większe ;)

Przewodniki

Najpopularniejszy na rynku zdaje się być „Portugal. Sport onsight – Bouldering” wyprodukowany przez Jingo Wobbly. Najpopularniejszy znaczy w tym wypadku najlepszy – po prostu nie ma za dużej konkurencji ;( Prawdę mówiąc odbiega on od standardów współczesnych przewodników topo wyznaczonych w moim odczuciu przez publikacje Rockfaxa. Pełno w nim niezrozumiałych znaków (diabełki, pajacyki, samolociki), do których trzeba się przyzwyczaić. Przy tym jeszcze cena…

www.jingowobbly.com

Inną pozycją wydawniczą jest The Rock Climbing Atlas – South Western Europe, ale nie korzystałem, więc nie będę opisywał przydatności:

www.rockclimbingatlas.com

Oczywiście pozostaje internet – a co można tu polecić? Na pewno… google i własne przeglądnięcie stron. Nie jest to z mojej strony pójście na łatwiznę – po prostu się to zmienia, powstają nowe strony, a stare znikają.

Spory zestaw topo z różnych regionów można odnaleźć na stronie Climbing in Portugal:

www.ct4bb.com

Mapy z zaznaczonymi problemami w rejonie Pedra do Urso dostępne są na stronie Spots de Escalada em Portugal:

http://spotsescalada.wordpress.com

Topos rejonu Rocha da Pena znajduje się na witrynie Guia de Escalada:

www.amea.pt

Ostatnią polecaną pozycją w internecie jest strona Só Curtir (Tylko przyjemność?), na której, po obowiązkowym przebrnięciu przez rejestrację w języku portugalskim, można odnaleźć w zakładce Croquis (ilustracje) poszeregowane na poszczególne rodzaje wspinania toposy.

www.socurtir.com

Mikro – Słownik Portugalskiego

Dziękuję – Obrigado (jeśli jesteś płci męskiej) lub Obrigada (jeśli nie jesteś płci męskiej ;))
Proszę – Por favor
Dzień dobry – Bom dia
Dzień dobry (po południu) – Boa tarde
Dobry wieczór – Boa noite
Tak – Sim
Nie – Não
Bank – Banco
Wymienić – Câmbio
Po ile? – Quanto é?
Mówisz po angielsku/polsku? – Fala inglês/polonês?
Nie rozumiem – Não compreendo

1    um
2    dois
3    três
4    quatro
5    cinco
6    seis
7    sete
8    oito
9    nove
10    dez
100    cem
1000    mil

Reklamy
Posted in: MiejscówkiMożliwość komentowania Portugalia na Dwa Głosy – Poradnik Praktyczny została wyłączona