Home
Zdać się może, że jeszcze nie tak dawno (bo jakże rzadko w Polsce widzimy wspinaczy takiego formatu – więc i w pamięci zostają na dłużej) zachwycał nas podczas prelekcji na krakowskim festiwalu… Teraz wspinaczkowy świat obiegła smutna wiadomość o Jego śmierci.
5 lipca 51-letni John Bachar został znaleziony nieprzytomny, ale z wyczuwalnym oddechem przy podstawie Dike Wall, jednego ze swoich ulubionych rejonów w pobliżu jego domu w Mammoth Lakes w Kalifornii. Po przewiezieniu do szpitala stwierdzono zgon. Prawdopodobną przyczyną śmierci były obrażenia w wyniku upadku z wysokości. John wspinał się samotnie bez asekuracji po 25-metrowej ścianie północnej.


Dike Wall, Mammoth Lakes, wspina si Sarah Schneider (fot. Mick Ryan)

John Bachar był jednym z największych i najlepszych wspinaczy swojego pokolenia, definiując granice ludzkich możliwości we wspinaniu zarówno z liną jak i bez niej – a przy tym był człowiekiem o bezkompromisowej etyce.


John Bachar, Mike Graham i Ron Kauk (fot. Mike Graham)

Jego osiągnięcia wpisane nieodzownie w historię wspinaczki nie tylko amerykańskiej, ale i światowej (bo w Jego przypadku było to na ogół tożsame) przybliża artykuł Piotra Drożdża w listopadowym numerze Gór (11/174 2008) oraz uzupełnienie zamieszczone w portalu: „John Bachar – solista totalny”.


John Bachar (fot. Karl Baba)

Będąc prekursorem wprowadzenia metodyki treningowej we wspinaczce zapamiętany zostanie przez wielu jako twórca drabiny (jego imienia) – nieodzownego elementu każdej szanującej się „pakerni”.


Reklama Drabiny Bachara (fot. Mountain 106 (N/D 1985))

W ostatnich latach dał się poznać jako właściciel i projektant w produkującej buty wspinaczkowe firmie Acopa Shoes. Osierocił syna Tyrusa.


John ze swoim synem Tyrusem – czerwiec 2009 (fot. arch. John Bachar)

Jakiegoż smutnego znaczenia nabierają ostatnie słowa Bachara w nakręconym w młodości filmie:„I`m going to climb for the rest of my life.”* Dopełniając znaczenie i zapewne swój los po latach powie: „Wszyscy musimy umrzeć, a ja wolę umrzeć podczas wspinania, niż robiąc cokolwiek innego”

(tm)

*”Zamierzam się wspinać przez resztę mojego życia.”

Reklamy
Posted in: UncategorizedMożliwość komentowania Podczas wspinaczki solo zginął John Bachar została wyłączona